Edukacja Przez Zabawę: Interaktywne Elementy na Wystawie

  • Wędrówka przez Wystawę: Odkrywanie Różnorodności Życia i Podziwianie Mikroświata
  • Wystawa Mikroorganizmów i Fascynujący Świat Pszczół

Artykuł ten skupia się na interaktywnych elementach wystawy, które zapewniają edukację poprzez zabawę. Opisuje różnorodne interaktywne stanowiska, które angażują zwiedzających i dostarczają wiedzy o naszej przyrodzie.

Przeczytaj więcej

Ptaki z naszej okolicy

Myszołów zwyczajny (Buteo buteo) gatunek ptaka drapieżnego osiadły w Polsce, pospolicie występujący. Jest jednym z niewielu gatunków ptaków szponiastych, który występuje aż w około 30 odmianach barwnych! Bardzo często można go obserwować podczasu lotu nad polami i łąkami,a także gdy siedzi na słupach drogowych przy trasach ruchu. Jego obecność przy drodze spowodowana jest wyczekiwaniem na niewymagający wysiłku posiłek, czyli padlinę, które jest też głównym źródłem pożywienia zimą.

Przeczytaj więcej

Ptaki i zioła z naszych okolic

Ptaki z naszych okolic

Na naszej wystawie znajdują się pióra ptaków, które można spotkać w regionie. Jeśli chcecie wiedzieć więcej, jakie to ptaki i czym się charakteryzują – zachęcamy do zapoznania się z opisami, znajdującymi się poniżej. Może sami rozpoznacie, które pióro, należy do jakiego ptaka? Chętnie spotkamy się z Wami, by opowiedzieć więcej o zwyczajach ptaków oraz zaprezentować niektóre z nich na żywo.

Zioła z naszych okolic

Zielarstwo jest naszą pasją. Na bazie ziół w Stowarzyszeniu przygotowujemy dania oraz mieszanki ziołowe w postaci herbatek, kadzideł, syropów, hydrolatów, maceratów, naparów, odwarów, kosmetyków i maści. Jak widzicie – możliwości wykorzystania ziół jest wiele. Zioła nie tylko pięknie pachną i smakują, ale przede wszystkim mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie! 

Jeżeli chcecie nauczyć się jak można wykorzystywać zioła w codziennym życiu – zapraszamy do naszej siedziby. Chętnie podzielimy się z Wami naszą wiedzą i doświadczeniem.

Na wystawie i portalu pokazujemy tylko niektóre z nich. Więcej możemy zaprezentować podczas spotkania u nas na wspólnym spacerze lub warsztatach.

Nawłoć kanadyjska

Gatunek: Nawłoć kanadyjska, Solidago canadensis, L.

Rodzina: astrowate

 

Właściwości lecznicze:

Surowcem roślinnym jest ziele, które działa moczopędnie, przeciwzapalnie, antydrobnoustrojowo, rozkurczowo, przeciwbólowo, hipotensyjnie oraz odtruwająco. Warto dodać, iż nawłoć zwiększa wydalanie z organizmu chlorku sodu, amoniaku i kwasu moczowego. Działa też przeciwwysiękowo, przeciwobrzękowo oraz leczniczo na żołądek i jelita. Ponadto uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne.

Krwawnik pospolity

Gatunek: Kocanka, piaskowa, Flos Helichrysi, L.

Rodzina: astrowate

 

Właściwości lecznicze:

Surowcem zielarskim są kwiatostany i ziele. Kocanka jest ziołem wykorzystywanym w leczeniu chorób wątroby. Działa antyseptycznie, przeciwzapalnie, rozkurczowo, żółciopędnie, żółciotwórczo i ochronnie na miąższ wątroby. Wyciąg z kocanki wykazuje silne działanie moczopędne, przeciwartretyczne i odtruwające, dlatego zaleca się go w terapii dny, zatruć i obrzęków. Kocanka działa także leczniczo na trzustkę, wykorzystywana jest w leczeniu chorób układu oddechowego (zakażenia, stany zapalne), kaszlu, alergii, chrypce i bólu gardła.

 

Dziurawiec pospolity

Gatunek: Dziurawiec pospolity, Hypericum perforatum L.

Rodzina: Dziurawcowate

 

Właściwości lecznicze:

Ziele dziurawca działa ściągająco na błony śluzowe przewodu pokarmowego, przeciwzapalnie, uszczelniająco na ściany naczyń włosowatych, żółciopędnie, żółciotwórczo, przeciwskurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Przeciwdziała zastojowi żółci w pęcherzyku żółciowym i zapobiega tworzeniu się kamieni żółciowych. Stosowany jest w leczeniu biegunek, niedokwaśności żołądka, w zapaleniu jelita grubego oraz pęcherza moczowego i nerek. Ponadto łagodzi objawy  bezsenności, bólów głowy i gorączki. Ziele znane jest z właściwości uspakajających i uśmierzających ból, leczy niepokoje i napięcia nerwowe, także wykorzystuje się je  przy leczeniu depresji, rwy kulszowej i bólach reumatycznych. Dziurawiec stosuje się w zapaleniu oskrzeli, anginie, grypie oraz w astmie i dolegliwościach płucnych. Może być wykorzystany w leczeniu nadciśnienia oraz zapalenia jelita grubego, pęcherza moczowego i nerek. Zewnętrznie ziele stosuje się na wrzody, odmrożenia, odparzenia, wrzodzenia żylakowe, trudno gojące się rany i ropne zapalenia skóry.

Bylica pospolita

Gatunek: Bylica pospolita, Artemisia vulgaris L.

Rodzina: astrowate

 

Właściwości lecznicze:

Surowcem leczniczym jest ziele i korzeń, które pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci, działa rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit i dróg żółciowych. Bylica pomaga w dolegliwościach ze strony układu pokarmowego; przy wzdęciach, niedokwaśności, kolce jelitowej, nieżytach i bólach brzucha oraz przy schorzeniach wątrobowych. Poprawia apetyt i ułatwia przyswajanie pokarmów, wspomaga zwalczanie pasożytów. W fitoterapii wykorzystuje się także korzeń  przy dolegliwościach pokarmowych – u dzieci jako środek przeciwskurczowy, u dorosłych w neuropatiach, nerwobólach i przy padaczce.

 

Wrotycz zwyczajny

Gatunek: Wrotycz zwyczajny, Tanacetum vulgare L.

Rodzina: astrowate

Właściwości lecznicze:

Surowcem zielarskim są – ziele, liść i kwiat, które działają przeciwalergicznie, w tym hamują działanie histaminy, mają wpływ przeciwwysiękowy, przeciwzapalny, przeciwgrzybiczny oraz przeciwwirusowy i przeciwbakteryjny. Wrotycz znany jest także ze swych właściwości przeciwbólowych, rozkurczowych uspokajających, przeciwdepresyjnych oraz tonizuje naczynia krwionośne. Ponadto działa przeciwnowotworowo, silnie odkażająco i odtruwająco. Ma dobroczynny wpływ na wątrobę i drogi żółciowe, bowiem działa żółciopędnie, żółciotwórczo i regulują przemianę materii.

Pszczoły

Pszczoły – Królowa ula

Przez tysiąclecia pszczoły były najbardziej tajemniczymi zwierzętami hodowlanymi. Za sprawą naukowców, w ciągu ostatnich 100 lat zmieniło się to. Mimo, że dowiedzieliśmy się już o nich dużo, nadal pozostają one dla nas zagadką. Rozumienie pszczół związane jest bowiem z rozumieniem reszty świata. To czego jesteśmy pewni – bez nich nie bylibyśmy tacy sami.

Przeczytaj więcej