Pszczoły – Królowa ula
Przez tysiąclecia pszczoły były najbardziej tajemniczymi zwierzętami hodowlanymi. Za sprawą naukowców, w ciągu ostatnich 100 lat zmieniło się to. Mimo, że dowiedzieliśmy się już o nich dużo, nadal pozostają one dla nas zagadką. Rozumienie pszczół związane jest bowiem z rozumieniem reszty świata. To czego jesteśmy pewni – bez nich nie bylibyśmy tacy sami.
Życie pszczoły robotnicy zaczyna się, kiedy królowa matka składa w wosku małe, podłużne jajo, zapłodnione podczas jej jedynego lotu, zwanego lotem godowym. Podczas gdy matka składa kolejne jaja, opiekę nad jajeczkiem sprawują siostry – pszczoły robotnice, które wibrując skrzydełkami, utrzymują odpowiednią temperaturę w ulu.
Bez starej królowej rój pszczół nie może stworzyć nowej, bo przecież to ona składa jaja. Geny królowej są dokładnie takie same jak reszty pszczół, a mimo to jest dwukrotnie większa niż jej koleżanki. Ma to związek z pożywieniem, jakim jest karmiona. Podczas gdy pszczoły robotnice zjadają mieszankę pyłu i nektaru, przyszła królowa spożywa pszczele mleczko. Królowa matka jest jedyną samicą płodną w ulu. Najważniejszą jej rolą jest składanie jaj. Tylko raz w swoim życiu opuszcza ul, resztę spędza na składaniu jaj. W ciągu jednego dnia składa ich więcej niż wynosi jej masa ciała, a w ciągu całego życia – blisko pół miliona. Królowa składa w ulu dwa rodzaje jaj zapłodnione, które dają życie pszczołom robotnicom i niezapłodnione, pozwalające narodzić się trutniom. Dlatego też trutnie nie mają ojca, a jedynie dziadka. Każda królowa produkuje ok. 1000 trutni. Tylko nieliczna ich część będzie mogła spotkać królową w czasie lotu godowego.
Królowa emituje około 30 feromonów zapachowych feromonów, które sprawiają, że pszczoły mogą odróżnić własny ul od innych. Celem roju jest przetrwanie, dlatego też gdy królowa przestaje wytwarzać dostateczną ilość feromonów, pszczoły szykują się do wyrojenia. Na plastrach zaczynają budować większe komórki z myślą o nowej królowej i zaczynają karmić zamknięte w nich larwy mleczkiem. Czasem mogą wyhodować nawet 10 nowych królowych. Stara królowa dostaje mniej pożywienia, dlatego też spada u niej produkcja jaj, staje się lżejsza i mniejsza. Pszczoły zaczynają jej dokuczać – poruszają ją i szarpią, dając do zrozumienia, że musi opuścić ul. Traci ¼ masy ciała. Gdy wykluwa się nowa królowa – stara królowa musi odejść. Prowadzi wówczas część swojego roju do nowego domu, a młodzież (1/3 pszczół) przejmuje stary ul z solidnym posagiem – duży zapas miodu.
Królowa składa jaja w pobliżu środka plastra miodu lub ula, jedno na minutę do 2000 jaj dziennie. Niektóre z komórek pozostawia puste, by robotnice mogły je zasiedlić i tam wytwarzać ciepło dla swoich przyszłych sióstr.
Jeśli zaciekawił Was ten artykuł, zapraszamy do zwiedzania naszej wystawy w Krwonach!
test