Ptaki z naszej okolicy

Myszołów zwyczajny (Buteo buteo) gatunek ptaka drapieżnego osiadły w Polsce, pospolicie występujący. Jest jednym z niewielu gatunków ptaków szponiastych, który występuje aż w około 30 odmianach barwnych! Bardzo często można go obserwować podczasu lotu nad polami i łąkami,a także gdy siedzi na słupach drogowych przy trasach ruchu. Jego obecność przy drodze spowodowana jest wyczekiwaniem na niewymagający wysiłku posiłek, czyli padlinę, które jest też głównym źródłem pożywienia zimą.

Jastrząb zwyczajny (Accipiter gentilis) jest jednym z najbardziej skrytych przedstawicieli ptaków szponiasty, który żyje na terenach lesistych i rzadko bywa w otwartych przestrzeniach. Jastrzębie charakteryzuje długi prążkowany ogon oraz zmieniające barwę oko, które z wiekiem robi się coraz bardziej czerwone. W okresie młodzieńczym jastrzębie są tzw. pstrego koloru i szukają łatwego pokarmu, przez co narażają się hodowcą gołębi. W odmienności do myszołowów, jastrzębie przede wszystkim polują, unikają korzystania z padliny i trzymają się z dala od terenów zurbanizowanych.

Uszatka (Asio otus) jeden z najbardziej pospolitych przedstawicieli sów w Polsce. Uszatki, często można zaobserwować w okolicy siedzib ludzkich i drzew iglastych do nich przyległych. Gatunek małej sowy, który wyspecjalizował się w polowaniu na gryzonie,a czasem płazy i gady, a nawet owady. Uszatki są aktywne również w ciągu dnia, najczęściej o świcie, bądź o zmierzchu. Swoją nazwę zawdzięczają pióra wyglądającym jak uszy.

Puchacz (Bubo bubo) przedstawiciel największego gatunku sów na świecie (obok puchacza japońskiego), który występuje w Polsce! Masa dorosłego puchacza to nawet ponad 5 kg,a rozpiętość skrzydeł dochodzi do 2 metrów! Gatunek ten w środowisku naturalnym jest na szczycie łańcucha pokarmowego i nie posiada naturalnego wroga, poza człowiekiem. Ciekawostką jest że puchacze, jak każda posiadają nieruchome gałki oczne o cylindrycznej budowie i potrafią obracać głowę nawet o 270°…jednak siła uścisku jego szponów wynosi nawet 1.5 tony!

Bażant (Phasianus colchicus) – jeden z bardziej charakterystycznych ptaków z rodziny kurowatych, u którego rozwinięty jest tzw. dymorfizm płciowy – samce są większe i bardzo kolorowo ubarwione. Ptak sprowadzony na tereny Europy w XII/XIII wieku jako zwierzę ozdobne, aktualnie jest na liście zwierząt łownych. Licznie występujący w krajobrazie rolniczym, preferuje obszary bogate w krzew. Gatunek osiadły, z reguły żywi się m.in. nasionami, jagodami,korzeniami i bezkręgowcami.