W poniższym artykule opisane są mikroorganizmy jako jeden z tematów wystawy. To tylko wprowadzenie do jakże obszernego, fascynującego i wciąż nieodkrytego świata!
Mikroorganizmy są najwcześniejszą formą życia na naszej planecie. Pierwsze ślady swej obecności pozostawiły w skałach sprzed około 3,7 mld lat w postaci znaków, składających się z rodzaju cząstek węgla wytwarzanego przez żywe istoty. Za naszego przodka naukowcy uważają jednokomórkowy organizm nazwany LUCA, który prawdopodobnie żył w ekstremalnych warunkach, tam gdzie magma spotykała się z wodą. Mikroorganizmy występują na Ziemi w formie bakterii, pierwotniaków, grzybów oraz glonów. Zamieszkują wszystkie środowiska, a ich różnorodność jest ogromna. Zakłada się, że stanowią one 80% wagi wszystkich stworzeń na całej kuli ziemskiej! Jednocześnie wiemy, że obecnie identyfikowano zaledwie około 0,2% szczepów mikroorganizmów. Mikroorganizmy potrafią porozumiewać się ze sobą za pomocą cząsteczek związków chemicznych. Profesor Teruo Higa już w latach 80-tych stwierdził, że mogą też tworzyć sojusze. Zauważył on, że w każdym zdrowym, zrównoważonym środowisku występuje ciągła interakcja pomiędzy mikroorganizmami. W swoich pracach wyróżnił trzy grupy mikroorganizmów, w tym występujące w 5 % pożyteczne mikroorganizmy regeneratywne
– o przyjemnym zapachu, odpowiadające za pełen rozkład materii organicznej i witalność. Kolejne według profesora, także istniejące w 5 %, to mikroorganizmy degeneratywne, wywołujące niepełny rozkład materii i procesy gnilne, charakteryzujące się nieprzyjemnym zapachem. Ostatnią, największą grupę, stanowią mikroorganizmy neutralne, czyli fakultatywne, których w środowisku jest najwięcej gdyż 90 %.
W zależności od warunków mogą one ewaluować w jedną z dwóch wskazanych wcześniej grup. To one decydują o kondycji ekosystemów – gleby, wody, ale także o stanie naszych jelit. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat mikroorganizmów – zapraszamy do zwiedzania naszej wystawy w Krwonach!
Zdjęcia poniższe udostępnione są dzięki uprzejmości Pani Prof. dr hab. Lidii Pas-Paszt z Instytutu Ogrodnictwa Państwowego Instytutu Badawczego z Zakładu Mikrobiologii i Ryzosfery.
Kolonie bakterii z rodzaju Pseudomonas widziane w świetle UV
Komórki bakterii z rodzaju Azotobacter
Kolonie bakterii z rodzaju Streptomyces